Гіалуронова кислота – історія корисного застосування

Речовини з нерозділеної на фракції біологічної сировини були відкриті європейськими вченими ще у тридцятих роках ХХ століття. У той же час почалося активне їх вивчення та пошук варіантів використання. Початок зростання активності використання речовин довелося вже на 70-ті роки.

Саме тоді стало зрозуміло, що не тільки косметична промисловість та косметологія можуть використовувати гіалуронову кислоту, а й у медицині, як лікарський препарат, при лікуванні багатьох органів та систем людського організму доведено успішне застосування цього засобу.

Мукополісахариди (тобто гіалуронові кислоти) містяться в тканинах всього організму: найбільше їх у хрящових тканинах, деяких шкірних шарах, тканинах нервових волокон та склоподібному тілі очей. Основна властивість гіалуронової кислоти - зв'язування та утримання молекул води, створення гелеподібної субстанції, що надає пружності тканин організму.

У лікарських цілях препарати з даними речовинами застосовують у травматологічній, педіатричній, офтальмологічній та геронтологічній практиках.

Різновиди кислот та їх корисні властивості:

  • Низькомолекулярна гіалуронова кислота – речовина з активною протизапальною дією, що найчастіше застосовується в лікуванні виразок, опіків, псоріази та герпесу;
  • середньомолекулярна кислота – пригнічує збільшення зростання уражених клітин організму, застосовується у лікуванні деяких видів хвороб очей та артритів;
  • фракції високомолекулярної концентрації – утримують молекули води, стимулюють процеси у клітинах, активно використовуються у хірургії, офтальмології та косметології.

Використання гіалуронової кислоти при артрозі

Так як гіалуронова кислота є важливим компонентом синовіальної рідини, саме такі препарати, що замінюють і збагачують синовіальну рідину в суглобах, необхідні людям, які страждають від артрозу та всіляких артритів. Вперше препарати з гіалуронової кислоти були застосовані в 1970 році - біговим коням, що страждають від артрозу, було зроблено ін'єкції з подібною речовиною - показове зменшення симптомів захворювання було настільки значним, що вже через кілька років було отримано дозвіл для застосування мукополиса. для клінічної практики.

Зараз препарати на основі гіалуронових кислот найчастіше вводяться в суглоби тазостегнового поясу, колін і плечей - оскільки саме ці сполуки особливо схильні до артрозу, але, в цілому, мукополісахариди в препаратах мають лікувальний ефект на будь-які органи з синовіальною рідиною, будучи її компонентами.

Думка лікарів про використання гіалуронових ін'єкцій при артрозі

Нині внутрішньосуглобові ін'єкції препаратів на основі гіалуронової кислоти входять до числа методів, що схвалюються та рекомендуються Міжнародною Організацією Охорони Здоров'я (МОЗ). Для пацієнтів, уражених артрозом в інтенсивності від другої до третьої стадії за Келлгреном, такі препарати є найкориснішими, оскільки знижують больовий рівень, уповільнюють швидкість прогресії остеоартрозу, мають тривалий лікувальний ефект.

При легкому або помірному рівні захворювання на артроз, щоб надовго віддалити необхідність у хірургічній заміні суглоба, саме застосування гіалуронової кислоти вважається найдієвішим. Супутнім ефектом є зменшення залежності у пацієнта від протизапальних та знеболювальних препаратів, що суттєво позначається на загальному самопочутті.